Bodový systém

Bodový systém přímo souvisí ze silničním zákonem, ze kterého vychází, a který je zásadní pro všechny motoristy. Jedná se v podstatě o sankce, které řidiči dostávají za nejrůznější prohřešky, které souvisí s provozem na pozemních komunikacích na území České Republiky.

policie

Na začátku má každý řidič k dispozici jakýsi čistý štít, ten je představován 12 body. Za jednotlivé dopravní přestupky jsou potom tyto body následně ztrhávány, v případě, že se dočkáte na svém kontě nulového počtu bodů, bude vám odebrán na určitou dobu řidičský průkaz, o který po vypršení doby trestu budete moci znovu požádat. Obvykle se musíte zúčastnit znova celého kurzu, který vede k vydání průkazu nebo alespoň jeho testových částí.

Podle tohoto systému se na našem zemí postupuje od začátku července 2006. Pokud vás zajímá jak jsou jednotlivé přestupky bodovány, můžete toto dozvědět níže.

Porušením povinnosti řidiče způsobení dopravní nehody, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví, tento přestupek je hodnocen 7 body a je zde možnost odnětí svobody až na dobu 10 let.

Řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil užitím alkoholického nápoje či jiné návykové látky, toto je trestáno rovněž 7 body a možností odnětí svobody do 3 let.

Odmítnutí podrobit se vyšetření na přítomnost alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ačkoliv takové vyšetření není spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví, při tomto přestupek vám bude odečteno 7 bodů a může být vyžadována až 50 tisícová pokuta.

Pokud se proviníte řízením motorového vozidla bez držení příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění, bude vám taktéž odečteno 7 bodů a pokuta může dosáhnout částky 50 tisíc korun.

Když porušíte zákaz předjíždění, jedná se o přestupek, který je hodnocen 6 body a až 10 tisícovou pokutou.

Při jízdě v protisměru, otáčení či couvání na dálnici můžete rovněž dostat trest strhnutí 6 bodů a několika tisícovou pokutu.

Pět bodů vám může být strhnuto pokud budete řídit vozidlo, které není technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích.

Pokud překročíte rychlost o 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec dostanete pokutu až 10 000 Kč a bude vám odečteno 5 bodů.

Pokud vaše vozidlo nezastavíte na pokyn „stůj“ bude vám odečteno 5 bodů a může vám být vyměřena pokuta až ve výši 5 000 Kč.

Nedáte-li přednost v jízdě, riskujete ztrátu 4 bodů a poměrně vysokou pokutu, až do výše
5 000 Kč.

Ani mobilní telefon nesmíte držet během jízdy, porušíte-li toto nařízení riskujete ztrátu 3 bodů a pokutu ve výši 2 500 Kč.

Dva body vám mohou být odečteny při nedovolené jízdě v tramvajovém pásu, dále potom pokud nebudete využívat bezpečnostní pásy nebo nepoužijete pro děti dětskou autosedačku.

Rovněž pokud způsobíte překážku na silnici a řádně ji neoznačíte a nezajistíte, počítejte v případě dopravní kontroly také s dvěma body dolů a pokutou až 2 500 Kč.

Menší dopravní přestupek je potom například jízda bez světel, zde se jedná o strhnutí jednoho bodu a pokutu až 2 500 Kč.

Pokud neoprávněně užijete modrý nebo oranžový maják přijdete také o jeden bod a počítejte s pokutou 2 500 Kč.

Dopravních přestupků je samozřejmě celá řada, toto byla jen menší část z nich. O hodnocení všech přestupků se můžete dozvědět přímo ze silničního zákona.

Pokud jste dobrý řidič, což znamená, že máte neustále 12 bodů na vašem kontě, můžete se u řady pojišťoven dočkat ocenění v podobě slevě na produktu, který řeší povinné ručení. Protože se jedná o jeden typ pojištění vozidel, navíc přímo ze zákona povinný, může se jednat o významné pozitivum.

Příspěvek z rubriky Nezařazené. Přidat do záložek trvalý odkaz. Komentáře a trackbacky jsou nyní uzavřeny.