Povinná výbava

Pokud se chcete jako motoristé aktivně zapojovat do provozu na pozemních komunikací musíte splnit několik požadavků. Samozřejmostí je vlastnit konkrétní řidičské oprávnění, mít uzavřené povinné ručení, dále jste však povinni řídit se pravidly silničního provozu, které mimo jiné ukládají povinnost základní výbavy, kterou musíte ve vozidle neustále mít. V případě, že byste se rozhodli toto nařízení neakceptovat, kromě toho, že byste se vystavili nemalé pokutě, mohli byste se potýkat s problémy při poruše nebo dopravní nehodě.

Co je třeba mít ve vozidle jako součást povinné výbavy? Pro vozidla kategorie M a N, které vyhovuje většina osobních automobilů je nutno pořídit následující věci a pomůcky: Náhradní elektronické pojistky a to konkrétně minimálně po jedné od každého druhu, který je užíván v elektroinstalaci konkrétního vozidla, jedná se zcela jistě o užitečnost, protože v případě poruchy budete mít tento nepostradatelný náhradní díl vždy u sebe. Další součástí povinné výbavy osobního automobilu jsou náhradní žárovky, zde je nutné mít opět od každé používané žárovky minimálně po jednom kuse, k tomu je nutno pořídit také nářadí, kterého je při výměně využíváno. Pokud se tedy stane, že se vám přepálí žárovka, můžete ji kdykoliv vyměnit buď vy osobně nebo vaše vozidlo svěřit autoservisu. Také příruční zvedák je velmi užitečné zařízení, které je součástí povinné výbavy. Tento zvedák musí mít přiměřenou nosnost, aby dokázal bezpečně zvednout požadovanou část vozidla. K povinné výbavě patří také klíč na matice od kola a samotné náhradní kolo v podobě rezervy. Velmi podstatnou částí povinné výbavy je potom samozřejmě také aktuální lékárnička, ta musí obsahovat vždy kompletní a nepoškozenou výbavu. Součást povinné výbavy uzavírá reflexní vesta a výstražný trojúhelník, těchto pomůcek využijete v případě poruchy nebo dopravní nehody, zvýšíte tímto bezpečnost vaši, ale také ostatních účastníků silničního provozu.

Na rozdíl od pojištění vozidel, které zabezpečují finanční stránku věci v případě jakékoliv nepříjemné události, která souvisí s pojištěním, tak povinná výbava zase pokrývá materiální stránku. Pro optimální provoz je vhodné jak pojištění vozidel, tak i povinnou výbavu skloubit dohromady. Je to v podstatě povinnost, protože povinná výbava je, jak již název samotný napovídá, nezbytnou nutností, stejně tak jako povinné ručení.

Příspěvek z rubriky Povinné výbava. Přidat do záložek trvalý odkaz. Komentáře a trackbacky jsou nyní uzavřeny.